Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av vår hemsida.Läs mer om cookies på bona.com

Sweden

Ledningsgrupp

Lär känna vår ledningsgrupp bättre och hör vad de har att säga. Med våra olika kompetensområden och erfarenhet, ser vi till att vi gör vårt bästa för att hjälpa till att föra Bona framåt, och för att skapa ännu vackrare trägolv runt om i världen.

Kerstin Lindell

Kerstin Lindell

"Bonas arv och erfarenhet, i kombination med vår passion, kommer att fortsätta att driva oss framåt mot ännu fler innovationer som kommer hjälpa till att ta fram skönheten hos trägolv i hela världen." – Kerstin Lindell, President & CEO – kerstin.lindell@bona.com

Lidija Broström

Lidija Broström

“Med nästan ett sekel av kunskap i ryggen är vårt mål att vara det pålitligaste och mest omtänksamma varumärket och erbjuda hållbara lösningar inom kvalitetsgolv. Vi expanderar även varumärket Bona bortom trägolv. Vi driver företaget framåt och knackar på hos potentiella kunder och försäljningskanaler. Eftersom vi fokuserar på tillväxt inom konsumentmarknaden är en stark global varumärkesbild nödvändig.” - Lidija Broström, Senior Vice President Global Marketing & Communications – lidija.brostrom@bona.com

Elin Rodenstam

Elin Rodenstam

"Vårt företag brinner för att kontinuerligt förbättra vår service och innovation för att ge mervärde till våra kunder och partners och göra deras verksamheter ännu mer framgångsrika. Vi är stolta över vår nästan hundraåriga historia av att vara en pålitlig partner och med expansion till nya marknader, nya innovativa produktsystem och nya försäljningskanaler har vår spännande resa tillsammans precis börjat!" - Elin Rodenstam, Senior Vice President Sales EMEA & APAC – elin.rodenstam@bona.com

Anders Karstensson

Anders Karstensson

"Genom att fokusera på ständiga förbättringar, uppmuntrar vi nya idéer för en effektiv arbetsplats och optimal prestanda." – Anders Karstensson, CTO & Senior Vice President Operations – anders.karstensson@bona.com

Ingrid Heussen

Ingrid Heussen

"Bonas R&D-avdelning strävar alltid efter att utveckla innovativa produkter med ett långsiktigt hållbart perspektiv i åtanke, och försäkra att våra produkter är miljövänliga inte bara i dag, utan även imorgon." – Ingrid Heussen, SVP Research & Development – ingrid.heussen@bona.com

Dan Fredheim

Dan Fredheim

"I linje med vårt CSR-arbete fokuserar vi på effektiva transporter, minskad miljöpåverkan och att utvärdera alla våra leverantörer." – Dan Fredheim, COO – dan.fredheim@bona.com

Lena Jonasson

Lena Jonasson

"Genom öppen kommunikation och dialog vill vi inspirera varje anställd att leverera på organisatoriska mål. Vi uppmuntrar våra medarbetare att fatta beslut och handla på ett sätt som kommer att hjälpa oss att driva Bonas affärsresultat." – Lena Jonasson, Senior Vice President HR – lena.jonasson@bona.com

Torbjörn Axelsson

Torbjörn Axelsson

"Att arbeta tillsammans som Ett Bona i linje med våra strategier, ökar vi vår lönsamhet och säkerställer en hållbar tillväxt." – Torbjörn Axelsson, CFO & Senior Vice President Finance – torbjorn.axelsson@bona.com

Richard Goering

Richard Goering

“Det som gör Bona till ett spektakulärt företag är vårt totala förhållningssätt till vad som är bra. Vad är bra för konsumenten, entreprenören, distributören och framförallt hänsyn till miljön. Att se alla parter gagnas av detta otroliga ekosystem vi tillhandahåller är drivkraften inom den världsomspännande Bona-familjen” – Richard Goering, Senior Vice President of Sales & Operations – richard.goering@bona.com

Björn Saalbach

Björn Saalbach

"Eftersom vi är en av Bonas ögon och öron på marknaden måste vi vara lyhörda för vad marknaden kräver i form av nya produkter och lösningar, och införliva detta i Bona System." – Björn Saalbach, Senior Vice President Product Management & Marketing – bjorn.saalbach@bona.com

Kirk Roberts

Kirk Roberts

"Vårt fokus ligger på att skapa mervärde för våra kunder – lyssna på deras behov och genom våra svar, leva upp till vår standard att erbjuda helhetslösningar till deras problem" – Kirk Roberts, Senior Vice President of Stratetgic Development – kirk.roberts@bona.com